Senát Parlamentu České republiky

01. 03. 2016

senát


Koncem 90-tých let přišel s myšlenkou kulturního dovzdělání politiků Vladimír Preclík.Významný český sochař,malíř,spisovatel a také poslanec ČNR za OF tím položil základy k pravidelným výstavám na senátní půdě.Senátoři tak prezentují výtvarníky z regionů,které sami zastupují.Ing.Jan Hajda-senátor za ČSSD přizval do Valdštejnského paláce výtvarnou skupinu Alfons z Hustopečí.
Vernisáž proběhla první březnový den v Předsálí Jednacího Sálu Senátu ČR. Zahájila ji náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková a starostka Hustopečí Hana Potměšilová. Senátor Hajda pozval na zahájení výstavy krom jiných i premiéra ČR Bohuslava Sobotku.
Samotná výstava byla doslova ochutnávkou z tvorby jednotlivých výtvarníků.Obrazy na dvanácti malířských stojanech,plastiky a sochy na třech podstavcích a v nízkých nikách. Takto daný prostor může ušetřit čas samotné instalace,výběr a sestavení vybraných děl do fungujícího celku je však o to náročnější.Výsledek? Kombinace výtvarných technik od Romana Müllera vedle osobité kresby Martiny Klakové. Rozvláčněná olejomalba Veroniky Vejpustkové.Bohuslav Janovský a jeho vinný sklep ve stráni.Nejdelší ze tří výstavních ploch začiná Surrealistickým plátnem Jiřího Polešáka a dřevořezbou Michala Mikuliče.Následuje druhý sen Jiřího Polešáka a betonový výlisek hlavy od Roberta Bučka.Zasněná kompozice Marie Grůzové společně s duchovním prožitkem v malbě Jiřiny Kulíškové ji uzavírají. Navazuje na ně melancholický obraz Jarmily Milotové se zakomponovaným dopisem od pradědečka.Kontrast ji dělá abstraktní akryl Romana Müllera. Doplňuje je Martina Klaková,tentokrát s černobílou fotografií. Za nimi ,do nik, umístil své vypalované plastiky Pavel Klak. Celou expozici ukončuje kamená bárka sochaře Roberta Bučka.Uf.
Alfons se prezentoval opět velkoryse a vkusně se přizpůsobil danému prostoru.Pro Hustopeče jistě milá reklama a doufejme,že v podání výtvarné skupiny Alfons ne poslední.

                                                                                                                                                                                    r.m