Bohuslav Janovský

janovsky

Narodil se 20.7.1947, od roku 1952 žije v Hustopečích. Absolvoval střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně. V roce 1966 pracoval jako brigádník v cihelně a toto prostředí se objevuje v jeho tvorbě, jako řada obrazů cihlových staveb bez oken nebo okny zaslepenými. Jako člen skupiny Konfese vystavoval v roce 1973 v Proverville ve Francii. Jeho obrazy se mimo jiné objevily také na velké výstavě -Umění v době studené války , na rakouském zámku Riegersburgu. Ocitl se tak ve společnosti děl Mikuláše Medka, Jana Koblasy, Jiřího Koláře či Endre Németha.

V letech 2003-05 se věnoval kreslenému humoru čehož výsledkem byly úspěšné výstavy v Hustopečích a Časkovci. Velkou samostatnou výstavu se představil v Kyjově a společně s ak. malířem Miroslavem Bravencem v Čejči. V jeho tvorbě zní melancholický až tragický tón. Obrazy jsou plné dramatických symbolů a v letech posledních se objevují náměty z jeho humoristické tvorby. Používá mimo perokresby také techniku olejomalby a v posledních letech i malby akrylem.

„Mám smutné zkušenosti se svými texty poskytnutými k jakékoliv publikaci. Mé bezbranné texty se neubrání cizímu zásahu a potom všechny nesmysly, pracně vymyšlené, většinou ztratí veškerý smysl. Proto je nutno číst mé texty s rezervou a hledat v nich,mnohdy marně, hlubší /hlupší/ nesmysl.“

 

Foto

Kontakt

+420 519 321 265