Jiřina Kulíšková

členové

Je absolventkou PF-UJEP v Brně. Už více než 30 let patří mezi uznávané autorky "textilních obrazů" tapiserií a miniatur. Poezie a cit zprostředkované uměleckým dílem, to jsou výchozí body tvorby Jiřiny Kulíškové ze Šitbořic.

Její výtvarný projev staví na snových obrazech navozující pozitivní pocity a nálady svádějící někdy až k meditaci. Kompozice s romantickými a něžnými prvky jsou laděny do harmonické škály barev.Účinek obrazové poezie zesiluje ztvárněním profilů dívek,madon či náznaku květin,krajin.“Specializací Jiřiny Kulíškové,"dodává historik umění PhDr.A.B.Král  CSc.,,jsou však drobné miniatury,především dívčích podob,případně symbolů květin,které současně svou technikou art-protisu obohacují současné umění miniatury,v dnešní době prožívající svou renezanci. Líbeznost bez podbízivé líbivosti,jemná pastelová barevnost a základní míra dešifrovatelnosti umělecké tvůrčí představy jsou kladem vyspělého umění Jiřiny Kulíškové. Technika art-protisu je chráněna českým patentem. Její artefakty přesáhly hranice naší republiky, jsou oblíbeny u řady sběratelů nejen u nás, ale i Slovensku, Rakousku,Austrálii,Kanadě a USA.

“V současnosti převládá v mé tvorbě technika malby akrylovými barvami na plátno. Tvorba je inspirována nejen realitou, ale přechází od fantazie k abstrakci. Vyznačuje se vytříbeností barev a vybízí k duchovnímu prožitku vedoucí k uklidnění, k vnitřní harmonii a zamyšlení.“

 

Foto

Kontakt